Daha İyi Günbatımı Fotoğrafları Nasıl Çekilir?

, , Yorum Yazın

Manzara fotoğrafçılığının belki de en çok çekilen türüdür Günbatımı fotoğrafları. Günün sona ermesine yakın özellikle altın saatlerin yoğunlaştığı zamanlarda çekilir bu fotoğraflar.

031

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
IŞIK SORUNU

Günbatımı fotoğraflarında, fotoğrafçıları zorlayan en büyük etken güneşe karşı çekim yapmaktır. Fotoğrafçılar çoğu kez ışık kaynağını arkalarına alarak çekim yaptıkları için bu tarz çekimler onları zor durumda bırakır.

Güneşin ufka yakın bir yerlerde olması ve kompozisyonumuzda etkin olarak bulunmasından dolayı makine içindeki pozometre ışığı ölçerken yanılabilir. Bu tarz durumlarda fotoğraf ya çok karanlık veya çok fazla pozlanmış yani çok aydınlık olarak çıkacaktır.

ÇÖZÜM
Pozometrenin yoğun güneş ışığını hesaba katarak yaptığı bu yanlış ölçüm nasıl düzeltilebilir? Böyle durumlarda makinanızın ışık ölçüm ayarını spot ölçüm moduna alarak güneşe yakın bir bölgeden ölçüm yapıp sonrasında elde ettiğiniz verilere dayanarak manuel ayarlarda fotoğraf çekebilirsiniz.

Akşamlar 19

GÜNEŞ NEREYE

Günbatımı fotoğraflarında başrol oyuncumuz güneştir. Kompozisyonun içerisinde etkili bir yere yerleştirilen güneş fotoğrafa artı değer katacaktır. Altın kesim kuralına uygun olarak kompozisyona dahil edeceğiniz güneş günbatımı fotoğrafının anlamsal ve kurgusal olarak değerlenmesini sağlar.

how-to-take-sunset-photos

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HANGİ SAAT

Günbatımı saatleri mevsimsel olarak değişiklik gösterecektir. Eğer fotoğraf çekeceğiniz manzaranın ışık takibini iyi yapabilirseniz, en uygun saatte orada bulunarak en iyi günbatımı fotoğrafını çekebilirsiniz. Unutmayın kış aylarında güneş gökyüzünde çok daha az bir yol alırken, yaz aylarında bu süre çok daha fazla olacaktır.

Günbatımı ve gündoğumu zamanları oluşan farklı ışık şartlarından dolayı olağanüstü görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Işık açısından altın saatlerin oluştuğu bu zaman dilimlerini iyi değerlendirirseniz çok başarılı ve etkileyici fotoğraflara imza atabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.