En İyi Çocuk Fotoğrafları İçin 10 İpucu

, , Yorum Yazın

Çocuk fotoğrafları çekilmesi zor ancak çıkan sonuçları açısından çok zevkli bir fotoğraf türüdür. Bu yazımızda özellikle fotoğrafa yeni başlayan veya kendi çocuklarını daha iyi fotoğraflamak isteyen fotoğrafçılara birkaç ipucu hazırladık.

1- Kullanışlı ve zorlanmayacağınız bir fotoğraf makinası seçin.

Amatörseniz ve fotoğrafçılığı profesyonel olarak (bu işten para kazanmayacaksanız) yapmayacaksanız. Basit menülere sahip, hantal olmayan, belki her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz bir fotoğraf makinası alın. Böylece hantal ve kullanımı zor bir makinanın sizde yaratacağı bıkkınlığın ve üşengeçliğin önüne geçmiş olursunuz.

2- Onların Seviyesine İnin

Yetişkinler boyları uzun olduğu için çoğu zaman çocuklara tepeden bakarlar. Çocuk fotoğrafları çekerken onların seviyesine inin, böylece onlarla iletişime geçmek için ilk adımı atmış olursunuz. Çocukların bakış açıları ile dünya nasıl görünüyormuş bunu anlarsınız. Sizi kendi seviyesine inmiş olarak hisseden çocuk duygusal bağ kurmaya başlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Yaklaşın

Bir fotoğraf iyi değilse yeteri kadar yakın değilsiniz demektir. Model ile göz teması kurmak çoğu zaman iyi bir portre fotoğrafı için ilk şartlardan biridir. Çocuğun dikkatinin sizin üzerinizde yoğunlaşması ve gereksiz ayrıntıların fotoğraftan uzaklaşması için yakın çekim çok daha iyi sonuç verir. Model ile arasındaki iletişimi güçlendiren fotoğrafçının artık iyi fotoğraf çekmemesi için fazla mazeret kalmamıştır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


4- Kompozisyon kurallarını uygulayın

Altın kesim ve 3’te bir kuralının doğru uygulanması çoğu zaman hayat kurtarır. Altın kesim noktalarına gözler gibi yüzdeki önemli bölümleri yerleştirirseniz, fotoğrafı izleyenle model arasında iletişim kurulmasını sağlarsınız. Kadrajın ortasına doğru yönlendireceğiniz bakışlarda fotoğrafın estetik olarak güçlenmesini sağlayacaktır.

5- Çocukla Çocuk Olun

Kelimenin tam anlamı ile çocukla çocuklaşan fotoğrafçı onların ruh dünyasına girmiş ve en samimi pozları yakalamaya başlamış demektir. Modeli sinirlendirmek ve yapmak istemediği davranışları sergilemesini beklemek işi hepten zora sokacaktır. Sinirlenip ağlamaya başlayan çocuklar zamanla sakinleşseler bile ruh halleri fotoğrafa çok kötü bir şekilde yansıyacaktır. Ortamı germeden çocukların hazır olmasını sabırla beklemek veya çekim sonu için ödüller vaad etmek yapılabileceklerden bir kaçıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6- Samimi Pozlar Yakalayın

Bırakın çocuklar çocukluklarını yapsınlar, yetişkin gibi davranmalarını beklemeyin. Onların kendi yaş ve ruh dünyalarına özel yapacakları hareketler çekeceğiniz fotoğrafların samimi ve içten olmasını sağlar. Her fotoğrafın bir hikayesi olduğunu düşünüyorsanız hayatın içinden çekilip alınmış karelere ihtiyacınız vardır. En iyi çocuk fotoğrafları doğal anlarda çekilen pozlardan oluşur.

7- Seri Fotoğraflar Çekin

Bir çok fotoğrafçı söylemek istediğini tek karede anlatmanın zorluğundan yakınır. Çocuk fotoğraflarında yapacağınız seri çekim ile o anın hikayesini anlatmak çok daha kolaylaşır. Böylece fotoğrafı izleyen insanlar çocuğun duygusunu daha iyi kavrar ve fotoğrafı özümserler. Örneğin çocukların çok sevdiği dondurma ile ilgili yapacağınız bir seri çekim ortaya çok farklı komik bir o kadarda estetik görüntülerin çıkmasını sağlayabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8- Çekim Mekanını Kullanın

Yakın çekimler ile çocuğun ruh dünyasını ve güzelliğini bize gösterdikten sonra nasıl bir mekanda fotoğraf çektiğinizide gösterebilirsiniz. Alışılmışın dışında estetik ve görünüş olarakta farklı bir mekanda çekim yapıyorsanız, yakın çekimlerden sonra genel kompozisyonlar yaparak çevre etkisinide kullanabilirsiniz. Unutmayın çevre etkisini fotoğrafta bilinçli kullanmak fotoğrafçının ustalığını gösterir.

9- Anılarda Yeralacaksınız

Bir çocuğun hayatı boyunca çekilen fotoğraflar onun yaşamı için birer kilometre taşı niteliğindedir. Çekilen fotoğraflar yıllar sonra aile albümlerinde veya kişisel albümlerde geri dönmenin imkansız olduğu zamanlara yolculuk yapmak için birer bilet gibidir. Doğum günleri, geziler, aile toplantıları fotoğraf aracılığı ile hafızalarımızda yeniden canlanır. Çocuklarınız sizleri üzdüğünde de , gülümsettiğinde de fotoğraflarını çekin, çünkü duyguları canlı tutan fotoğraftır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10- Kendinizi Geliştirin

Çektiğiniz fotoğraflardan sanatsal olarakta zevk almak için fotoğraf bilginizi ilerletin. Öğreneceğiniz bazı temel fotoğraf bilgileri çektiğiniz fotoğraları çok daha başarılı hale getirecektir. Kullandığınız makinanın özelliklerini iyi bilmeniz makinanızdan maksimum verimi almanızı sağlar. En azından bir temel fotoğraf kursuna gitmeniz veya bu amaçla hazırlanmış siteleri takip etmeniz fotoğraf çekerken aldığınız zevkide arttıracaktır. Böylece yeteneklerinizin farkına varıp bilinçli fotoğraf üretme yolunda bir basamak daha ilerlemiş olacaksınız.

Yazı ve Fotoğraflar: Yusuf Kadri Şirinkan

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.