Etkileyici Manzara Fotoğrafları İçin 5 İpucu

, , Yorum Yazın

Manzara fotoğrafçılığının genel olarak kolay bir fotoğraf türü olduğu düşünülür. Ancak iyi fotoğrafa ulaşmak için yapılması gerekenler manzara fotoğrafçılığı içinde geçerlidir. Klasik manzara fotoğraflarından sıkılanlar için bu yazımızda 5 adet ipucu veriyoruz.
WinterLighthouse

SİZE ÖZEL SAHNEYİ BELİRLEYİN

Fotoğraf çekerken genelde boy yüksekliği tercih edilir. Ancak bakış açısını değiştirmek ve farklı açılar yakalamak için bazen farklı yüksekliklerden fotoğraf çekmek gerekir. Alt açılardan veya boyunuzdan daha yüksek bir açıdan fotoğraflar çekerek klasik görüş açısının sunduklarından daha iyi fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Böylece fotoğraf detay ve doku yönünden daha zenginleşirken, izleyene daha fazla seyir zevki sunacaktır.
CastleHill

IŞIĞI YAKALA

Fotoğrafçılıkta ışığın gücü tartışılmaz. Özellikle manzara fotoğrafları altın saat dilimlerinde çekildiği zaman renkler daha doygun, ışığın oluşturduğu çizgiler daha belirgin olacaktır. Güneşin en tepede olduğu ve günışığının en sert hali ile dünyaya ulaştığı öğlen zamanlarında ise fotoğraf çekmekten kaçının. Yatay ve sıcak ışığı yakalamak için sabah yataktan erken kalkmanız gerekse de fotoğrafınıza katacağı etkiyi unutmayın. Bulutlu havalarda güneş ışıkları difüze olarak yumuşak bir şekilde dünyamıza ulaşır, yumuşak ışığın fotoğraf üzerindeki etkisi daha farklıdır. Fotoğrafçı ışık takibini yapabilmeli, gerekirse çekeceği manzara ile ilgili coğrafi bilgilerini gözden geçirmelidir.
DesertSun

RİTİM VE ÇİZGİLER

Fotoğrafınızı kompozisyon açısından güçlü kılmak için perspektif ve çizgileri kullanabilirsiniz. Tekrarlanan ve ritim duygusu oluşturacak objeleri kadrajınıza dahil ederek derinlik etkisi oluşturabilirsiniz. Fotoğrafı izleyen kişiyi fotoğrafın içine çekmek ve ana objenin güçlenmesini sağlamak için çizgileri kullanmaktan çekinmeyin. Kadraja giren yolları, çitleri, elektrik direklerini uygun açılardan fotoğraflarsanız, aleyhinize gibi görünen bir durumu lehinize çevirebilirsiniz.
PathwaytoGoodbye

ÖN PLANI İHMAL ETMEYİN

Manzara fotoğraflarında ön plana yerleştireceğiniz bir obje yardımı ile fotoğrafa ekstra derinlik ve boyut katabilirsiniz. Klasik bir manzarayı daha etkileyici kılmak veya fotoğraftaki istifleme düzenlemesini daha vurgulu hale getirmek için ön planı kullanabilirsiniz.
SunsetWaterloo

TRİPOD KULLANIN

Tripod taşımak birçok fotoğrafçıya zor gelir. Ancak aynı fotoğrafçılar manzara fotoğraflarının daha net ve keskin olmasını ister. İşte daha net fotoğraflar çekmek için tripod kullanmanız gerekir. Günbatımı ve gündoğumu gibi ışığın az olduğu zaman dilimlerinde fotoğraf çekiyorsanız, düşük perde hızına karşılık tripod hayat kurtarıcı olacaktır. Özellikle uzun perde hızlarında fotoğraf çekiyorsanız sarsıntının önüne geçmek için tripod şarttır.
SmokyFalls

SONUÇ

Bu ipuçlarını kullanarak manzara fotoğraflarınızı daha güçlü hale getirebilirsiniz. Unutmayın bu ve benzeri ipuçları ancak uygulanırsa size bir fayda sağlayacaktır. Fotoğrafı belge olmaktan kurtarmak ve sanat haline dönüştürmek için fotoğrafçı fotoğraf bilgisini arttırmalı ve bol bol uygulama yapmalıdır. Siz de manzara fotoğrafı çekerken farklı yöntemler kullanıyorsanız yorum bölümünde bizimle paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.