Haydi Kar Fotoğrafı Çekelim.

, , Yorum Yazın

Beklenen kar geldi, benim gibi kışın çok fotoğraf çekememekten şikayetçi iseniz, işte size fırsat, alın makinanızı çıkın dışarı kışın en güzel halini fotoğraflayın kar fotoğrafları çekin.
Kar, hergün gördüğümüz çevremize farklı bir yorum getirir.

Fotoğrafçılar için her zaman bulunamayacak bir fırsat sunar. Bembeyaz bir örtü ile kaplanmış olan doğa günün her saatinde farklı bir ışık altında doyumsuz bir manzaraya imza atar. Peki kar fotoğrafı çekerken nelere dikkat etmemiz gerek, ipuçları neler ve en önemlisi makine ayarlarımız ne olmalı, işte bu yazının konusu bunlar.

Pozlandırma Sorunu
Kar fotoğrafı çekmek çoğu zaman zordur. Kar fotoğrafında en zor olan pozlandırma sorunudur. Çünkü kompozisyonda ana konumuz olan karlı bölge çoğaldıkça makinaların içinde yeralan TTL sisteminin yanılma payı da artar. Çünkü TTL sisteminin baz aldığı bir nötr gri noktası (% 18) vardır. Oysa kar, beyaz olduğu için farklı bir yansıtıcılığa sahiptir. O nedenle karın içinde olduğu manzara çekimlerinde doğru pozlandırma yapılmadığı takdirde az pozlanmış çoğunlukla gri tonlarda kar fotoğrafları ortaya çıkar.

Peki bu hatalı pozlamayı nasıl düzeltebiliriz. Fotoğraf makinamızı karla kaplı bir manzaraya çevirip ölçümü yaptığımızda makinamız diyelim bize f/16 gibi bir diyafram verdiğinde siz bunu 1,5-2 stop açarsanız yani makinanızı f/8 diyaframa ayarlarsanız, çektiğiniz manzaradaki karın rengi fotoğrafınıza gri değil tam beyaz olarak yansır. Makinanızın pozlama ölçümünü en başından +1 veya +2’ye alarak pozlamayı en baştan da düzeltebilirsiniz.

Bir diğer yöntemde poz ölçümünü karlı manzaradan değilde, aynı ışık şartlarına bağlı başka bir yüzeyden almaktır. Ben genelde üzerine gölge düşmemesine dikkat ederek, elimin yüzeyinden spot ışık ölçümü modunda, ölçüm alıp ona göre çekim yapıyorum. Burada dikkat edilmesi gereken şey ölçüm alırken, ölçümü aldığınız yüzeyin kadrajı tam olarak doldurduğuna dikkat etmektir.

Ekipmanımızı nasıl koruyabiliriz?
Kullandığımız makine ve objektifler genelde suya ve toza karşı korumasızdır. Kar altında çekim yaparken ekipman üzerine düşen karlar zamanla eriyerek, body ve objektifin içine sızabilir. Dolayısı ile illa kar yağarken çekim yapacaksanız (ki ışık şartlarından dolayı çok önermiyorum) yanınıza şemsiye veya makine için yağmurluk almayı unutmayın. Çekim anına kadar makinanın pilini vucudumuza yakın bir yerde muhafaza ederek, pilin soğuktan etkilenerek çabucak boşalmasını engellemiş oluruz.

Ne Zaman Çekim Yapmalıyız?
Kar yağışı bittikten ve güneş yüzünü göstermeye başladıktan sonra yapacağınız çekim, hem ışık şartları olarak sizi rahatlatacak hem de ekipman sağlığı ile sizin sağlığınızı olumlu olarak etkileyecektir. Güneşle birlikte ortaya çıkan gölgeli alanlar kar yüzeyinde üçüncü boyut etkisi oluşturacak ve fotoğrafik olarak zenginlik meydana gelecektir.

Neler Çekebiliriz?
Kar  fotğrafı çekeceğiz ama düz beyazın içinde kontrast oluşturacak bir nesne yoksa fotoğrafımız tekdüzelikten kurtulamayacaktır. Örneğin renkli bir şemsiye ile yürüyen birini fotoğraf karesine ekleyerek fotoğrafı bu sıradanlıktan kurtarabilirsiniz.

Beyaz karların üzerine doğan bir güneş çok değişik bir renk efekti oluşturacak, farklı bir kar fotoğrafının ortaya çıkmasını sağlayacaktır.
Saçaklardan sarkan buz parçaları, yaprakların ve dalların üzerinde birikmiş kar kümeleri, detay doku fotoğraflarına iyi birer örnek olacaktır. Özellikle macro objektif burada çok iyi işler çıkarabilir.

Yapraksız ağaçlar, geometrik çizgisel görüntülerinden ve yapılarından dolayı fotoğrafçı için mükemmel nesnelerdir. Bu fotoğrafta olduğu gibi geniş açılı bir objektifle ağacın sağ alt tarafından veya tele objektifle uzaktan bir fotoğraf çekebilirsiniz. Dalların düzeninden enteresan bir bölümü ayırarak fotoğraflamak da iyi bir fikir olabilir.

Kayak, kızak, buz pateni ve dağ tırmanışı gibi bazı kışa özgü faaliyetler kar fotoğraflarının konusu haline gelebilir. Çevrenizde bu tip etkinlikler varsa takip edip fotoğraflayabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.