Kışın Nasıl Fotoğraf Çekilir?

, , Yorum Yazın

Kışın ağaçlar fotoğrafçılar için çok iyi bir malzeme olabilir. Yapraksız ağaçlar kuru dalları ile dramatik biçimde güzeldir. Fakat bir çok insan bunun farkında bile olmaz. Oysa ki onların bu güzelliğini ortaya çıkarmak için olağanüstü bir çaba da gerekmez. Yaratan zaten ağaçlar için gereken toprağı, yağmuru ve güneş ışığını vermiştir. Bize düşen ise sadece onu görmektir. Çoğu zaman onlar bize ihtiyaç duymadan kendi güzelliklerini sergilerler.

kis1

Ağaçları hep yapraklı olarak görsek de onların yapraksız halleri de çok ihtişamlı görünebilir. Onların bu yapraksız hali tamamen doğal ve biyolojik bir gerekliliktir. Ağaçların bu bir nevi uyku ve dinlenme dönemi bizim için de olağanüstü görsellikte olabilir.

Bir fotoğrafçı olarak bu güzellikleri sadece görmekle yetinmeyip başkalarına da göstermek istiyorsanız öncelikle dikkat etmeniz gereken konu kompozisyon olmalıdır. Kompozisyonunuzu üçte bir kuralına uygun yaparsanız etkili bir fotoğraf için ilk adımı atmış olursunuz. Gün doğumu ve gün batımındaki altın ışıklar da size çok yardımcı olacaktır. Yine aynı şekilde kompozisyonunuza bulutları da eklerseniz muhteşem görüntüler yakalayabilirsiniz.

kis2

Ayrıca normalde ağaçların yaprakları arasında saklanan kuşlar, kışın çıplak kalan dallarda rahatlıkla görülebilir. Kuşlar kompozisyonunuza zenginlik katacaktır.

kis3

Ayarlarını kendiniz yapabildiğiniz bir makine kullanıyorsanız ışığın durumuna göre diyafram öncelikli çekim yapmanız ve iso ya dikkat etmeniz fotoğrafınızın kalitesini arttıracaktır.

kis4

Son olarak şunu hatırlatmak isterim, benim gibi çok üşüyen biriyseniz ve kışın da fotoğraf çekmek istiyorsanız çok sıkı giyinmeli ve yanınızda mutlaka eldiven bulundurmalısınız. Sizde kış aylarında fotoğraf çekerken edindiğiniz tecrübeleri bizimle yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.