Nasıl Çekildi?-5 Katya

, , Yorum Yazın

Nasıl çekildi bölümünün bu günkü konuğu Rusya’dan Valeriy Kasmasov. Fotoğrafçının Katya ismini verdiği fotoğrafının çekim hikayesini kendi ağzından dinliyoruz.

Mayıs ayında bulutlu bir günde sokakta yürürken, isminin sonradan Katya olduğunu öğrendiğim bu güzel bayanla karşılaştım. Mayıs ayının parçalı bulutlu havasında saçlarına vuran güneş ışığı göz kamaştırıcı bir şekilde görsel bir şölene dönüşüyordu. Kendisi ile tanışıp, ertesi günü fotoğraflarını çekmek üzere anlaştım.

Bütün gece nasıl bir portre çekebilirim diye düşündüm. Daha çok doğal ışık kullanmak istediğim için yanıma harici bir aydınlatma aracı almadım. Objektif olarak favorim olan Canon 70-200mm f/2.8 L USM’yi tercih ederken yanında ise Canon 5DM2 vardı. Güneş yine bulutların arkasına gizlenmişti. Önce geniş bir kadraj düşündüm, belki sonra o kompozisyondan crop yaparak yeni bir kadraj oluşturabilirdim ancak giysiler uygun olmadığı için vazgeçtim. Bir süre daha bekledim ve güneş çıktı. Bizim bulunduğumuz yer yumuşak ışıkla aydınlanan hafif gölgelik bir kemer altıydı.

100 ISO de, 1/125 enstantanede, f/4 diyaframda, 100-200 odak uzaklığında yaklaşık 20 kare fotoğraf çektim. Model ile devamlı iletişim içerisinde en uygun pozu almasını sağladım. Zaten çekimden 5 dakika sonra yağmur yağmaya başladı ama ben mükemmel kareme çoktan kavuşmuştum.

Eve döndüğümde fotoğrafı işleme üzere CS4de açtım. Çekimin başından beri fotoğrafı siyah beyaz olarak tasarlamıştım. Önce aşırı kontrast olan alanları temizleyerek işe başladım, aşırı parlamaları ve dengesizlikleri düzenledikten sonra, özellikle gözlere küçük bir keskinlik verdikten sonra, gerekli croplamaları yapıp fotoğrafa son halini verdim.

Böyle bir fotoğrafı elde etmek için özellikle modelin doğallığını bozmamaya çalıştım. Kayta’nın dışa vuran güzelliğini benim fotoğraf bilgim ile birleştirip doğallığını yitirmemiş bir fotoğrafa imza attım.

Fotoğrafa ışığın önemini kavramış bir fotoğrafçı olarak, her zaman yumuşak ışık şartlarını gözetirim. Aşırı kontrast oluşturan doğal ışık, portrelerin ruhunu öldürüp, detayları fotoğraftan uzaklaştırıyor. Bu tür çekimlerde model her zaman duruş bilgisine sahip değildir, dolayısı ile onu yönlendirmek size kalır. Burada önemli olan ışığıda göz önüne alarak vücuda en iyi pozu verdirmektir. Bu aşamada fazladan çekilen bir kare daha sonra üzülmenizi önler. Model ile kurulacak iletişim bu durumlarda gerçekten çok önemli, bazen teşvik edici bir söz bazen bir jest insan ruhunun gizemlerini fotoğrafa yansıtmanıza yol açacaktır.

Fotoğrafçı: Valeriy Kasmasov
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

[related_posts limit=”5″ image=”5″]

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.