Nasıl Çekildi?-6 İnciler

, , Yorum Yazın

Nasıl çekildi bölümünün bu haftaki konuğu fotoğrafçı Maryam Zahirimehr. Daha çok makro fotoğraflara ilgi duyan sanatçının “İnciler” isimli çalışmasının çekim öyküsünü kendi kaleminden okuyalım.

Ben makro fotoğrafçılıkta ilgileniyorum ve her küçük şeyin fotoğrafını çekmek istiyorum. Renkli böcekler, su damlacıkları, çeşitli desenler genelde çekim konularım haline geliyor. Bir süre ters objektif metodunu denediğim için fotoğraf makinamın sensörü ciddi olarak kirlendi, bende kendime iyi bir makro objektif almaya karar verdim.

Fotoğraflarımı genelde evde stüdyo haline getirdiğim mutfağımda çekiyorum. Bahçemde yetişen ve genelde havada uçuşurken gördüğüm bu bitkinin fotoğrafını çekmeye karar verdim. Farklı bir etki uyandırmak için üzerine biraz su püskürttüm. Mutfak penceresinin önünde yaptığım çekimde, güçlü güneş ışığını perde yardımı ile yumuşatarak objeyi aydınlatmasını sağladım.

Fotoğraf makinamı tripoduma sabitledikten sonra, geniş bir net alan derilği ve keskinlik için f/14 diyaframı tercih ettim. 1/2 enstatane hızında yaptığım yaklaşık 10 çekimden sonra bu kareyi elde ettim.

Fotoğrafı CS5de açıp jpege çevirdikten sonra, biraz doygunluk ve kısmi keskinlik verdim.

Farklı makro fotoğraflar çekmke için gün içinde çok fazla fotoğraf inceliyorum. Özellikle arkadaşlarımın çektiği fotoğrafların exif bilgilerine bakıp, aklıma takılan soruları sorarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Fotoğrafçı etrafındaki nesnelere farklı bir gözle baktığı sürece sanatını ilerletebilir. Yılmadan denemeler yapmak ve hep yenilenme arzusu benim fotoğraf aşkımın kaynağıdır.

Fotoğrafçı: Maryam Zahirimehr
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

[related_posts limit=”5″ image=”5″]

 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.