Nasıl Çekildi?-9 “ALİ”

, , Yorum Yazın

Nasıl çekildi? bölümünün bu haftaki konuğu, fotoğrafçı Ben McRae, fotoğrafçı Bedevi Muhammed Ali’nin portresini nasıl çektiğini anlatıyor.

Doğal portre fotoğraflarından çok hoşlanıyorum. İnsanları yaşadıkları yerlerde en tabii halleri ile fotoğraflamak bana büyük zevk veriyor.

Bedevi Muhammed Ali, bir fincan çay için beni çadırına davet ettiğinde onun sade hayatı beni çok etkilemişti. Çadır çok az eşya ile sade bir şekilde döşenmişti. Çadırın içinde en rahat pozisyonu aldı ve minderinin üzerine uzandı. Onun bu rahat ve doğal pozu çok hoşuma gitti. Bu basit ama bir o kadar rahat duruşu fotoğraflamak istedim.

76cf585282684a017e77edaf3e93f3ec-hd2

Sohbetimiz sıcak çayın bugusu gibi akıp gidiyordu. Muhammed Ali bana ailesinden ve yaşantısından bahsetmeye başladı. Eşini yeni kaybetmiş, Amman’da yaşayan çocuklarının yanına taşınmaya karar vermiş.

Konuşurken sürekli onun bu rahatlığını nasıl fotoğraflayabilirim diye düşünüyordum. En doğal ve rahat pozunu yakalamam gerekiyordu. Çadırın içinde güzel ortam ve ışık vardı, ama modelimin yüzü yeteri kadar bu ışıktan faydalanamıyordu. Çayımız bittiğinde artık fotoğraf çekmem gerektiğini anladım. Önce izin istedim ve modelimin doğallığını bozmadan fotoğraflamak için hazırlıklara başladım. İçerdeki ışık etkileyci bir portre çekmek için yeterli olmadığından 580 EX flaşımı ve bunun için kullandığım softboxımı ayarlayarak çekime başladım. Ona ben yokmuşum gibi davranmasını, daha doğrusu aramızda bir fotoğraf makinası yokmuş sadece sohbet ediyormuşuz gibi davranmasını söyledim. Bu isteğimi biraz garipsedi ama kısa zamanda bu isteğime uyduğunu gördüm. Portre fotoğrafı çekerken çoğu zaman doğallığı fotoğrafa yansıtamamak gibi bir handikap yaşarız, bunu önlemenin en iyi yolu, kendinizi modele kabul ettirmek ve ortama ayak uydurmaktır.

Flaşımı, ışık modelin yüzüne 45 derecelik bir açı ile gelecek şekilde yerleştirdim. Çadırın arka kısmı karanlık kaldığı için perde hızımı biraz düşürüp flaşımı biraz daha geriye doğru konumlandırdım. Böylece flaş ışığının geri kalan kısmı çadırın karanlık kalan bölümünü aydınlattı.

İstediğim fotoğrafı almak için 4 kare fotoğraf çekmem yeterli olmuştu. Muhammed Ali’yi daha fazla rahatsız etmek istemiyordum. Doğal bir portre yakalamak istiyorsanız, modeli tanımak ve uygun zamanda fotoğraf çekmek çok önemlidir.

Fotoğrafı Nasıl İşledim?

Fotoğrafın orjinalı her zaman olduğu gibi bir RAW dosyası. RAW işlemek için Adoba Camera RAW programını kullandım. Fotoğrafı genel ışık ayarlarını yaptıktan sonra Photoshop içine attım ve geri kalan ayarlamaları burada yaptım.

Özellikle modelin yüzündeki ve elbisesindeki kırışıklıkları vurgulamak için biraz yakma işlemi ve kontrast arttırımı yaptım. Bu işlemi yaparken çalışacağım yere göre fırça boyutunu ayarladım. Açık tondaki bölgeleri biraz belirğinleştirirken koyu bölgeleri ise katmanlar sayesinde ışık olarak biraz açtım. İstediğim bölgelerin keskinliğini biraz arttırdıktan sonra, fotoğrafı jpeg olarak kaydettim.

İpuçları

Muhammed Ali’yi fotoğraflarken çadırın içini genel kompozisyon kurallarına uygun olarak kompoze ettim. Işık yayılımını modelden çadıra doğru yapıp ilgi alanını belirledim. Kameramı biraz aşağıya konumlandırarak hem modeli genel kompozisyonda büyüttüm hem de bakış seviyesinin altına inerek çadırın içinin daha iyi görünmesini sağladım.

Bence bir portrenin doğal sayılması için fotoğraf makinası orada yokmuş izlenimi uyandırılmalıdır. Fotoğrafı çekilen kişi ile izleyen arasında en sıcak bağ ancak bu şekilde kurulur.

Çekim Değerleri

Canon 5D Mark II Canon 24-70 mm f/2.8 L ·1/200 f/7.1 ISO 100

Çeviri ve Düzenleme: Öğr.Gör.Yusuf Kadri Şirinkan

 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.