Nasıl Çekildi?-4 Köpekle Yürüyüş

, , Yorum Yazın

Fotoğrafçı Meike Hofstetter, Hollanda da yaşıyor ve 2006 yılından bu yana fotoğraf çekiyor. Genelde manzara, mimari ve sokak fotoğrafları çekmeyi seviyor. Bakalım aşağıdaki fotoğrafı nasıl çekmiş kendi ağzından dinleyelim.

Güzel bir yaz akşamında fotoğraf çekmek için deniz kenarına gittim. Aslında ilk önce gün batımı fotoğrafı çekmeyi düşünmemiştim. Ancak ters ışıkta oluşan görüntüler beni cezp etti ve günbatımı silüet fotoğrafı çekmeye karar verdim. Çevrede dolaşarak etrafı gözlemledim. Güneş batmaya başladığında gökyüzünde oluşmaya başlayan harika renkler ve insanların suya yansımaları bu fotoğrafın ortaya çıkmasına neden oldu. Aslında biraz da fotoğrafın hikayesinin oluşması için uygun anı beklemeye başladım.

Gün batımında fotoğraf çekmek için biraz hızlı olmanız gerekiyor. Çünkü güneş sizi beklemiyor. Ben bu fotoğrafta geniş bir alanı görmek ve alan derinliğini arttırmak için geniş açı bir objektif tercih ettim. Işık müsait olduğu için keskinliği arttırmak adına F11 diyaframı seçtim. Yine kompozisyonumda hareket eden objeler olduğu için 1/1250 gibi bir enstantane değerini uygun gördüm.

Sahilde dolaşan insanlar üzerine yoğunlaştığım için makinamı kurup uygun anı beklemeye başladım. Fotoğrafın solunda bulunan iki kişi dikkatimi çekti, derken onlara doğru yürüyen bir başka kişide kadraja girince işte dedim uygun an budur ve denklanşöre bastım.

RAW formatındaki fotoğrafımı CS2de açtım. Zaten sıcak tonlarda olan akşam ışığını dramatize etmek ve güçlendirmek için biraz daha tonlama yaparak vurguladım. Ayrıca gökyüzünde rahatsız edici uçak izlerini sildikten sonra fotoğrafımı jpeg olarak kaydettim.

Fotoğraf çekmeye çıkmadan önce ne çekeceğime karar veririm. Dolayısı ile bu beni fazla ekipman taşımaktan gereksiz yorgunluktan uzak tutar. Doğru ekipmanı seçtikten sonra, hava şartlarınıda göz önüne alarak yola çıkarım. Kafamdaki kompozisyonu yakalayınca fotoğrafın izleyiciye geçmesi için bir miktar duygu içermesini isterim. Fotoğrafçının en büyük yardımcısı gözlem yeteneğidir.

Canon EOS 50d + Sigma 10-20mm F4-5.6, Diyafram F11, Enstantane 1/1250, ISO 100, Odak uzaklığı 20mm.

 

Fotoğrafçı: Meike Hofstetter
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.