Nasıl Çekildi?-3 Kuzgunla Konuşan Adam

, , Yorum Yazın

Nasıl Çekildi? Bölümünün bu günkü konuğu Mario Grobenski. Kuzgun isimli bu çalışmanın sahibi olan fotoğrafçı Hırvatistan da yaşıyor. Uzun yıllar analoğ fotoğraf makinası Minolta ile fotoğraflar çeken Mario, bir çok rock grubuna albüm kapağı hazırlamış. Şimdi fotoğrafçının kendi kaleminden “Kuzgun” fotoğrafının hikayesini okuyalım.

Uzun zamandır yeni bir fotoğraf tarzı oluşturmaya çalışıyordum. Makro ve doğal yaşam fotoğrafları artık bana çekici gelmiyordu. Bu amaçla çevrede ilginç mekanlar aramaya koyuldum. Yeni fotoraf tarzımda Photoshopu mümkün olduğu kadar az kullanmak istiyordum. Bunun için mekan çok önemliydi. Uzun aramalar sonunda terkedilmiş bir ev buldum, birçok eski eşya ile birlikte güzel bir fotoğraf kompozisyonu oluşturuyordu.

Bu fotoğrafta Canon 450D ve Sigma 10-20 objektif ikilisini, 1/20 Enstantane ayarında, f/5 diyafram açıklığında ve 400ISO da kullandım. Ayrıca makinamı Hama marka bir tripoda sabitledim.

Fotoğrafı işlemek için PhotoScape yazılımını kullandım. Fotoğrafın biraz eski ve grenli görünmesi için Provia film efektini uyguladım. Fotoğrafı daha ileri işleme için Photoshopa aktardım kadraj, ışık ve netlik düzenlemelerini burada yaptıktan sonra kaydettim.

Bu fotoğrafta, evin doğal ışığından faydalandım. Çekim saatini ışığın geliş açısına göre ayarladıktan sonra, bana bu çalışmamda yardımcı olan yeğenimin desteği ile fotoğrafı çektim.

Fotoğraf çekerken devamlı bana ilham verecek ipuçlarını ararım, yakaladığım fikrin peşinden en iyi fotoğrafa gitmek için yeni denemeler yaparım. Fotoğrafçı her zaman elindeki ile yetinmeyip yeni arayışlara girmelidir.

Fotoğrafçı: Mario Grobenski
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

[related_posts limit=”5″ image=”5″]

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.