Nasıl Çekildi?-1 Solucan Yakalayan Kuş

, , Yorum Yazın

Çoğumuz izlediğimiz fotoğrafların nasıl çekildiğini merak ediyor. İşte bu yazıda ve bundan sonraki bir kaç yazıda örnek olarak seçtiğimiz fotoğrafın nasıl çekildiğini fotoğrafçının kendi ağzından dinleyelim. İlk yazımızın konuğu Jakarta’dan fotoğrafçı Hedianto HS.

Bana göre fotoğraflanabilen en ilginç canlılar kuşlar, özellikle hareketli ve uçan kuşları fotoğraflamak hem çok zevkli hemde çok zor. Büyük boyutlu kuşlar ile çalışmak biraz daha kolay, ben daha önce Herons kuşlarının fotoğraflarını çekmiştim. Daha sonra daha küçük kuşları nasıl çekebilirim diye düşünmeye başladım. Kuşların sık sık ziyaret ettiği parkları keşfetmeye çalıştım.

Kuşların sıklıkla geldiği bir parkta onları solucanla besleyen bir adam gördüm. Kuşlar burada adamın attığı solucanları havada yakalıyor ve afiyetle mideye indiriyorlardı.

Yukarıda ki fotoğraf böyle bir zamanda Canon 5DM2 ve 70-200 f/2.8 L ekipman ile çekildi. Fotoğrafları yakalamak için kuşlara 3-4 metre kadar yaklaştım. Makinamın nekliğini Al Servo moduna alarak, ISO 800 de 1/1250 enstantanede TV modunda çekimler yaptım. 200mm odak uzaklığında yaptığım seri çekimlerin çoğu başarısız oldu ancak yılmadım ve  sonunda yukarıdaki kareyi yakaladım.

Fotoğraf çekim aşamasından sonra RAW dosyalarını DPP programında işledikten sonra TİFF formatında kaydettim.

Bu fotoğraf için öğleden sonra güneşin kısmen daha yumuşak olduğu bir saat seçtim. Fotoğraflarım RAW formatında olacağından ve sürekli çekim yapacağımdan buna uygun bir hafıza kartı seçtim.

Fotoğrafçı: Hedianto HS
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.