Nasıl Çekildi?-2 Uyuyan Güzel

, , Yorum Yazın

Birinci bölümü çok beğeni toplayan “Nasıl Çekildi” isimli yazımızın ikinci bölümünü aşağıdan okuyabilirsiniz. Bu kez konuk fotoğrafçımız Endonezya’dan iyi okumalar.

Ben Jakartada yaşayan bir bankacıyım. Boş zamanlarımı serbest fotoğrafçı olarak değerlendiriyorum.

Bu fotoğraf sabah 08:15 West Java (Endonezya) küçük bir nehir köyünde çekildi. Nehir kenarında gezerken aniden bu iki manda ile nehirde oynayan bir çocuk gördüm. Bu üçlüyü takip etmeye başladım. Bir süre sonra çocuk, yorgun başını mandanın kocaman kafasının üzerine koydu ve bende hemen bu güzel ve eşsiz anları yakalamak fotoğraf çekmeye başladım.

Bu çekimde Canon Eos 50D body ve Canon EF 135 mm f/2.0 lens kullandım. Makinem 1/800 enstantaneye, objektifim f/2 diyaframa ayarlanmıştı  ISO tercihimi ise 250 olarak belirlemiştim. Ayrıca ortam ışığına göre beyaz ayarını  5600K olarak belirledim.

Fotoğrafı CS3 de işledim. Renk dengesi ve çeşitli ışık ayarlamaları yaptıktan sonra JPEG olarak kaydettim.

Şehirde yaşayan biri olarak bu tür manzaralar ile ancak köylerde ve kırsal alanlarda karşılaşabiliyoruz. Doğallığı bozulmamış fotoğraflara ulaşmak için şehirden çıkmak şart gibi.

Birkaç ipucu vermek gerekirse, fotoğrafçı her zaman ilginç yerler keşfetme arzusunda olmalı ve uygun ışığın peşinden koşmalıdır. İşte O anda denklanşöre basınca ortaya çıkan görsel her şeyi ile mükemmel olur.

Fotoğrafçı: A.Munasit
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.