Nikon D810

, , Yorum Yazın

Her geçen gün artan fotoğraf makinası ile video çekme talebine cevap vermek amacı ile Nikon D810 adlı yeni bir fotoğraf makinasının duyurusunu yaptı. D800′ün devamı olan D810, Nikon’un Canon’un büyük beğeni toplayan 5D serisine ciddi rakip olabileceği belirtiliyor. D800 sahip olduğu karşılaştırılabilir seviyedeki özellikleri ve daha düşük fiyatıyla 5D Mark III’e önemli bir alternatif olmuştu. D810 da buradan yola çıkan yeni bir fotoğraf makinası olarak sahne alıyor.

D810′un D800′e göre en büyük gelişim gösterdiği alan video özellikleri oluyor. Nikon sunduğu düz video profiliyle çekimi renklendirmeyi daha kolay hâle getiriyor. D810 çekim yaparken zebra çizgilerini gösterebiliyor, bu da kameramanın çekimin pozlamasının düzgün olup olmadığının anlamasına yardımcı oluyor. Yeni kameranın önünde iki adet mikrofon yer alıyor, böylelikle kaydın mono yerine stereo yapılması sağlanıyor. Harici mikrofonla kayıt yapanlar da çekimi geniş alan ve ses alanı olarak ikiye ayırabiliyor.

Nikon kamerayı hareket ettirirken film çekimini kolaylaştırmak da istiyor. D810 filmin otomatik ISO modunda çekilirken diyafram açıklığı ve deklanşör hızı gibi kontrollerin elle yapılmasına izin veriyor; fotoğraf makinası değişen ışık koşullarına göre kendisini otomatik olarak ayarlamasını sağlarken bu iki faktörün sabit tutulmasına izin veriyor. Nikon ISO değerleri arasında geçişin pürüzsüz şekilde yapıldığının altını çiziyor. D810′un video çekimi tarafındaki diğer gelişimleri arasında 60p (NTSC) veya 50p (PAL) formatında 1080p video çekimi de bulunuyor.

Kamera gövdesinde de birtakım temel iyileştirmeler yapılmış, ekranın ve OLED vizörün çözünürlüğü artırılmış. Fotoğrafçılık alanında da daha hızlı görüntü işleme, daha uzun pil ömrü, genişletilmiş ISO aralığı ve biraz daha hızlı sürekli çekim hızı gibi iyileştirmeler bulunuyor. Full-frame sensörü D800′ünkiyle aynı olacak şekilde 36.3 milyon piksel olarak tasarlanmış.

Nikon D810 Temmuz 2014 tarihinden itibaren 3299 dolarlık gövde fiyatıyla yurt dışında satışa çıkacak. D810′un video tarafındaki iyileştirmeleri ve daha uygun fiyatı onu Canon’un seçenekleri için önemli bir alternatif yapacaktır.

 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.