Nasıl Çekildi-7 Ölümden Sonra Hayat

, , Yorum Yazın

Nasıl çekildi bölümünün bu haftaki konuğu Arjantin’den fotoğraf sanatçısı Nicolas Marino. Fotoğrafçının “Ölümden Sonra Hayat” isimli çalışmasının çekim hikayesini kendi ağzından dinleyelim. Bu fotoğraf Tibet yaylasında 4380 metrede bulunan Kyering gölünün kıyısında çekilmiştir. Ben buraya bisiklet ile büyük zahmetler çekerek çıktım. Çok az insanın geldiği bu bölge el değmemiş doğası ile büyüleyici bir atmosfere sahip.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dondurucu bir soğukta, zifiri karanlıkta çok zor şartlarda göl kıyısına ulaştım. Soğuk havalar bilindiği üzere makinalarımızın pillerini olumsuz etkiliyor. Bende bunun önüne geçmek için pilleri çekim anına kadar koltuk altına yakın bir bölgede muhafaza ettim. Kafamdaki kompozisyonda göl ile birlikte güzel gökyüzünü birleştirmek vardı. Bunun için sahilde bir miktar yürüdüm. Kompozisyonumda derinlik ön planda olacak şekilde bir parça kara, biraz göl ve yıldızlarla kaplı gökyüzü olacaktı. Yaklaşmakta olan fırtınayı da hesaba katarak bir an önce çekim yapmam gerektiğine karar verdim. Konuyu biraz daha ilginç kılma ve fotoğrafın hikayesi olması için gezerken bulduğum hayvan kafatasını da bu kompozisyonda ön plana koymayı düşündüm. Böylece fotoğrafı izleyenlerin hayal güçleri çok daha iyi çalışacak ve fotoğrafın anlamı kuvvetlenecekti.

Yıldızların fotoğrafımda çok fazla hareketli çıkmaması için 25 saniyelik bir pozlama süresi tercih ettim. Kullandığım Nikon 12-24 mm objektifin en açık diyaframı (f/2.8) ile 1600 asa tercihim oldu. Tripoda sabitlediğim makinem ile 14mm odak uzunluğunda çekimler yaptım.

Raw olarak yaptığım çekimi Lightroomda jpege çevirdiktan sonra CS5de kontrast, keskinlik ve doygunluk ayarlarını yaptım. Bulutların alt kısmında oluşan grenleşmeyi de çok az giderdikten sonra fotoğraf bu hale geldi.

Fotoğraf sanatını ilginç hale getiren bence sanatçının yorumudur. Her ne çekiyorsanız, kendi düşüncenizi fotoğrafa yansıtmanız gerekir. Zorlu doğa şartlarında çekim yapmaya başlamadan önce evde denemeler yaparak, becerilerimi geliştirdim. Ekipmanımın özelliklerini iyice tanıyıp sınırlarını zorlamayı öğrendim.

Nikon D700 , Nikkor 14-24mm f2.8, Enstantane 25″,  Diyafram: f/2.8, Odak Uzaklığı 14 mm,  ISO 1600

Fotoğrafçı: Nicolas Marino
Çeviri ve Düzenleme: Yusuf Kadri Şirinkan

 

 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.