Soğuk Havalarda Fotoğraf Makinası Nasıl Korunur?

, , Yorum Yazın

İçinde bulunduğumuz kış aylarında fotoğraf çekerken belki de en çok karşılaştığımız sorunlardan biri de fotoğraf makinasının hava şartlarına uygun olarak korunmasıdır.

Sıcak ortamlardan soğuk ortamlara geçtiğimizde veya hava değişimlerinden kaynaklanan durumlarda makinamızı nasıl korumalıyız? Şimdi bu sorulara birlikte cevap arayalım.

AK-FAI-winter-sun-112100-1-717x448

Öncelikle, gerek hava şartları gerekse mevsimsel sorunların bizi fotoğarf çekmekten alı koymaması lazım. Her zaman bulamayacağımız karlı, yağmurlu ve ıslak görüntüler ancak bu mevsimde ortaya çıkar. Ancak birkaç saat etkisini gösteren kış güneşinin sıcak tonlarını bu mevsimde fotoğraflayabiliriz.

Kıyafet Seçimi
Bu mevsimde fotoğraf çekeceksek ve hava durumu yağmurlu veya karlı ise ona uygun şekilde giyinmek gerekir. Kat kat giyinip kendinizi soğan gibi hissedebilirsiniz, inanın hasta olmaktan iyidir. Eğer hava şartları sıfırın altında ise kesinlikle elinizi ve ayaklarınız koruyacak, rahat çalışma ortamı sağlayacak giysi ve aksesuarlar edinmelisiniz. Ben şahsen kulaklarımı örten bir bere, su geçirmeyen bir mont ve pantolon ile birlikte karda ve buzda kaymayan bir ayakkabı tercih etmeye çalışıyorum. Bazen ceplerime ellerimi sıcak tutacak kimyasal maddeler ile dolu küçük ısıtıcılarda aldığım oluyor.

AK-Wiseman-aurora-104035-72-717x478

Yedek Ekipmanlar
Soğuk havalar nasıl bizim enerjimizi bitirip bizi hareketsiz bırakıyorsa, makinamızın bataryalarını da aynı şekilde hızlıca bitirirler. Dolayısı ile yanımızda her zamankinden fazla yedek batarya bulundurmak zorundayız. Ancak bu bataryaların çantamızda değil montumuzun iç cebinde muhafaza edersek, makinaya taktığımızda soğuk havadan daha az etkilenmiş olacaklardır.
Bunun yanında makinamızı muhafaza edecek yine suya dayanıklı bir çanta ve yanımızda bulunduracağımız ağzı kilitli poşetler ekstra durumlarda can kurtarıcı olacaktır.

BBW-Demos-22-717x478

Nefesinizi Tutun
Bir çoğumuz sıcaktan soğuğa çıkan makinanın buhar kaplanan objektifine nefesimiz ile hohlayarak silmeye çalışırız. Bu zamanla objektifimizin ön kısmında bulunan camda nefesimizden kaynaklanan bir donuk tabakanın oluşmasına yol açacaktır. Peki buharlanan camı nasıl temizleyeceğiz ? Bu durumda nemli olmayan bir mendili cama çok bastırmadan ve daireler çizerek buharı temizleyebiliriz. Eğer çekim yapmadığınız zamanlarda makinamızın lens kapağını kapalı tutarsak zaten böyle bir durumla karşılaşma ihtimalimiz azalacaktır.

BBW-Demos-41-717x478

Geri Dönerken Dikkat
Fotoğraflarımız çektik, artık geri geri dönüyoruz ama nasıl? Soğuk bir ortamdan sıcak bir mekana geçiş yaparken öncelikle makinamızı hava geçirmeyin bir poşete koyup öylece çantamıza koyabiliriz (tercihen ağzı kilitli buzdolabı poşetleri tercih edilebilir). Böylece makinamız bu ısı değişiminden en az şekilde etkilenecektir. Eğer mümkünse makinamızı hemen ısı yayan bir cihazın yanına yaklaştırmayıp nispeten daha ılık bir ortamda bir süre bekletebiliriz. Ayrıca makinamızın bataryasını çıkararak makina içinde oluşabilecek ısı dengesizliğinin de önüne geçmiş oluruz.

Soğuk havalar veya kış şartları bir çoğumuzu fotoğraf çekmekten alıkoyar, ancak unutmayın, fotoğraf kolay bir sanat değildir. Emek vererek ve fedakarlık yaparak, en önemlisi de çaba sarfederek güzel şeylere ulaşabiliriz. Siz de kış aylarında makinanızı korumak için aldığınız tedbirleri yorum bölümünde paylaşabilirsiniz. Işığınız gönlünüzce olsun.

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.