Vahşi Doğada Makro

, , Yorum Yazın

Doğa fotoğrafçısı Erez Marom’un makro fotoğrafçılıkla ilgili güzel bir yazısını paylaşıyorum.  Makro fotoğrafçılık ne anlama geliyor?, makronun kuralları ve sırları neler? hepsi ve daha fazlası bu yazıda.

Neden Vahşi doğada Makro?

Bu yengeç örümceği 5 cmden daha az bir mesafeden çekildi. Böyle yüksek bir büyütme çıplak gözle görünmeyen ayrıntıları ortaya çıkarır.

Örneğin büyük gibi görünen bu fotoğraftaki bir çift kelebek bile bir metreden daha az bir mesafeden çekilmiştir.

Neden vahşi doğada çekim yapmalıyız?

Burada yazdıklarım kişisel görüşümdür. Ben vahşi doğada yaşayan canlıların daha özgür, daha doğal ve kendilerini daha iyi ifade ettiklerini düşünüyorum. Stüdyo ortamında makro fotoğraf çeken fotoğrafçılar hem daha rahat eder, hemde daha zahmetsiz para kazanırlar. Ancak fotoğrafların doğallıktan uzak olduğunu uzman bir göz hemen anlayacaktır. Bu şekilde hiçbir zaman uçan bir yusufçuk veya avını yiyen bir örümcek çekemezsiniz.

Vahşi doğa her zaman sürprizlere açıktır. Güneşin ne zaman parlayacağı, rüzgarın durumu ve aradığınız canlıyı hangi şekilde bulacağınız hep şansınıza kalmıştır. Odaklandığınız bir canlının fotoğraflanmasına başka bir canlı engel olabilir. Doğal ortamı kontrol etmek oldukça zordur.  Yanlış anlaşılmaktan korkarak şöyle bir şey söylemek isterim. Kontrolün sizde olduğu bir stüdyo ortamında herkes çekim yapabilir, peki ya aksi sözkonusu ise.

Bana göre vahşi doğada yaşayan canlıları konu edinen makro fotoğrafları en iyi doğal ortamlarında çekilebilir. Çünkü bizim görevimiz bir yönü ile bizi çepeçevre saran dünyanın güzelliklerini bütün yönleri ile fotoğraflamaktır. Şahsi fikrim vahşi doğa fotoğrafçılığı, tabi ortamından başka bir yerde yapılamaz.

Panama ormanlarında bulunan bu kırmızı zehirli kurbağa türünü yerel halk yakalayıp turistlere fotoğraf çekmeleri için 1 dolar karşılığında satıyor. Ben prensip olarak buna karşı olduğum için iki saat bu kurbağayı kovalamak zorunda kalmıştım.

Hayvanları rahatsız etmeden çekim yapmakta önemlidir. Bu fotoğraftaki canlıyı arkasındaki köpüğü çıkarırken bulunduğu yerden kaldırırsanız, ölümüne sebep olabilirsiniz.

Bu anlattıklarım vahşi doğada makro fotoğraf çekecek dostlarıma temel bilgiler niteliğinde. Bunların haricinde bir makroda hayvanlar fotoğrafa nasıl dahil edilir, nasıl bir ekipman kullanmak gerek, ışık ve çekim sonrası işlemler nasıl olmalıdır? Bu ve benzeri sorulara gelecek yazılarımızda cevap vereceğiz bizi izlemeye devam edin.

Çeviri ve Düzenleme : Öğr.Gör.Yusuf Kadri Şirinkan
 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.