Yaratıcı Fotoğraf Teknikleri-1

, , Yorum Yazın

Fotoğraf bir arayışsa eğer, fotoğrafçı bulduğu ile yetinmeyip devamlı kendini geliştirmeye çalışan insandır. Bilinen fotoğraf tekniklerini kullanarak kendi bakış açınızı yansıtabilir, yaratıcı fotoğraf tekniklerine imza atabilirsiniz. Fotoğrafçı Milan Malovrh’de pan tekniği ile uzun pozlama yöntemini birleştirmiş ve orjinal fotoğraflar ortaya koymuş, şimdi bu böyle fotoğrafları nasıl çekebileceğiniz sorusuna birlikte cevap arayalım.

Bahar mevsimi değişken hava koşulları dolayısıyla hareket bulanıklığı ile fotoğraf çekmek için uygun bir zamandır. Konu seçimi size kalmış, ancak düşük perde hızlarını kullanarak fotoğraflarınıza hareket hissi katabilirsiniz..

Ekran resmi 2013-05-14, 13.39.53

Tıpkı Milan Malovrh tarafından fotoğraflanan bu atlar gibi, hızlı hareket eden bir konu seçin ve kamera kaydırma (Pan Tekniği) yöntemini kullanmak için bir tripod üzerinde kameranızı sabitleyin. Konuyu takip edin ve uygun anda denklanşöre basın.

Keskin bir görüntü yakalamak için yapmanız gereken daha yavaş bir deklanşör hızı seçmektir.

Başarılı bir fotoğraf ortaya çıkarmak için bir çok kare çekmek zorunda kalabilirsiniz. Çıkacak sonuçları önceden tahmin edemediğimiz için bir çok kere denklanşöre basmak zorundayız. Dolayısı ile makinanızın pilinin dolu hafıza kartınız boş olması çok önemlidir.

Bu tekniği hemen uygulayın …
* Diyafram Öncelikli çekim yapın ve küçük bir diyafram ve uzun pozlama için düşük ISO seçin.
* Eğer hareketli bir konu ile kaydırma iseniz, hız duygusunu abartmak çizgiler yaratacak bir arka plan ya da ön plan kullanın.
* Yoğun ışık koşullarda daha yavaş çekim hızı elde etmek için polarize filtre veya Nötr Yoğunluk filtresi kullanın.
Netlik ve bulanıklık bir karışım oluşturmak için flaş ve uzun pozlama ile yeni deneyimlerde bulunabilirsiniz.

16210772-md 16210892-md 16210952-md 16210973-md
 

 

Yorum Yapın

(*) Gereklidir, ancak e-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.